خواندن کتاب درتعطیلات عید

تعطیلات عید زمان خوبی است برای اینکه کتاب بخوانیم و هدیه بدهیم. به همین دلیل اسم چند تا از کتاب‌های خوبی که در سال 94 خوانده‌ام را در این پست می‌نویسم که با کلیک کردن روی اسم آنها می‌توانید توضیحات بیشتر را در صفحه‌ای جداگانه بخوانید.

اینترنت با مغز ما چه می‌کند

نویسنده در این کتاب به صورت علمی و به زبان ساده توضیح می‌دهد که استفاده‌ی زیاد از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی چه خطراتی دارد و چگونه باعث سطحی شدن تفکر ما می‌شود. خواندنش برای خودم بسیار مفید بود و پیشنهاد می‌کنم حتما بخوانید مخصوصا کسانی که زیاد با اینترنت و شبکه‌های اجتماعی سر و کار دارند.

دفترچه‌ی خاطرات و فراموشی

این کتاب شامل ۱۴ مقاله از محمد قائد است که به چهار بخش کلی تقسیم شده. یک: تامل در چند مفهوم و تعریف. دو: چشم‌اندازهای اجتماعی. سه: نگاه به گفتار و نوشتار و رفتار. چهار: آن سوی آستانه (در مورد احمد شاملو). از بهترین مقاله‌های فارسی بود که خواندم.

منشاء آگاهی در فروپاشی ذهن دو ساحتی

فرضیه‌ی کلی کتاب این است که انسان‌هایی که حدود ده هزار تا چهار هزار سال پیش از میلاد زندگی می‌کردند دارای آگاهی نبودند و ذهنی دوساحتی داشتند. انسان‌های اولیه مانند بیماران اسکیزوفرنیک صداهایی می‌شنیدند که به آنها امر و نهی می‌کرد و این صداها کارکرد همان آگاهی را داشت. پس از تغییراتی مانند به وجود آمدن خط و... این ذهن دوساحتی فروپاشید و آگاهی جای آن را گرفت. 

پرسش‌هایی در باب زبان

یکی از درسنامه‌های کمک آموزشی آمریکا در حوزه‌ی زبان‌شناسی است که برای دانشجویان دوره‌ی کارشناسی رشته‌های جز علوم انسانی فراهم آمده است. دو نویسنده‌ی این کتاب که به تدریس زبان‌شناسی اشتغال دازند، هرفصل کتاب را با پرسشی آغاز کرده و یافتن پاسخی به هر پرسش به پایان برده‌اند. ه نظرم کتاب خیلی خوبی بود،‌ به خصوص برای کسانی که رشته‌ تخصصی‌شان زبان شناسی نیست و می‌خواهند اطلاعات عمومی دربار‌ه‌ی آن پیدا کنند. کتاب به زبانی ساده مفاهیم مهم زبانشناسی را توضیح می‌دهد. برخی از بخش‌های کتاب مربوط به امریکا و زبان انگلیسی است اما چون بحث کلی درباره‌ی زبان است می‌توان آنها را به زبان‌های دیگر هم تعمیم داد.

راهنمای کهکشان برای اتواستاپ‌زن‌ها

اتواستاپ‌زن در این کتاب معادل کلمه‌ی "hitchhikers" است. یعنی مسافرانی که می‌خواهند رایگان سوار شوند و تا جایی از مسیر که به مسیر راننده می‌خورد با آنها همراه شوند. برای این گونه از مسافرها کتاب راهنمای ارزان سفر کردن نیز وجود دارد. اسم کتاب نیز به همین معنی است، کتاب راهنمایی برای کسانی که بین کهکشان‌ها اتواستاپ‌ می‌زنند. داستان کتاب در ژانر علمی تخیلی و طنز است و ماجرا از چند دقیقه قبل از نابود شدن کره‌ی زمین شروع می‌شود.  معجون خوبی از ژانر علمی تخیلی و طنز

جزء از کل

داستان یک خطی‌اش می‌شود ماجراهای پسری به اسم جاسپر و پدری به اسم مارتی. بهترین رمانی بود که امسال خواندم و حتی شاید نسبت به سال‌های قبل و بعد.

 دفتر خاطرات بچه لاغرمردنی 

کشف جدیدم بود. کتاب برای مخاطب کودک و نوجوان نوشته شده است اما به نظرم آدم‌های بزر‌گسال هم می‌توانند از خواندنش لذت ببرند.

عزاداران بیل

مجموع هشت داستان کوتاه که در روستایی به اسم بَیَل اتفاق می‌افتد و شخصیت ‌ها نیز تکرار می‌شوند (مجموعه داستان سریالی). فضای داستان‌ها غمگین و سیاه است و تقریبا در تمام داستان‌ها بیلی ها در حال عزاداری هستند و شاید بشود گفت که بیل نمادی از ایران است. باید اعتراف کنم که غلامحسین ساعدی را دیر کشف کردم. از معدود داستان‌های ایرانی‌ بود که امسال خواندم و از خواندنش لذت بردم.

 پاندای محجوب بامبو به دست با چشم‌های دور سیاه در اندیشه‌ی انقراض

پسری حدود سی ساله و نیمه روان‌پریش در خانه‌ای مجردی زندگی می‌کند. روایت داستان خطی نیست و در هر فصل خودش و آدم‌های اطرافش را بیشتر می‌شناسیم. زبان طنز و نگاه بیمارگونه و ویرانگر راوی را دوست داشتم.

کتاب‌فروش خیابان ادوارد براون

حالا که دارید کارهای ایرانی می‌خوانید نگاهی هم به این کتاب بیندازید :))


پ.ن: توی جستجوهایم در اینترنت این عکس را پیدا کردم. یک نفر ایده‌ی برگزاری مهمانی با موضوع کتاب‌خواندن راه انداخته بود. اطلاعات بیشتر را می‌توانید از اینجا بخوانید. 

مهمانی کتاب خواندن

پ.پ.ن: تعطیلات عید زمان خوبی است که بچه‌های فامیل دور هم جمع شوند. اگر مثل عکس بالا نمی‌توانید مهمانی‌ کتاب‌خوانی بگیرید شاید بتوانید مثل عکس پایین برای بچه‌ها کتاب بخوانید.

کتاب‌خواندن برای بچه‌ها