روز شنبه جلسه گفتگو با میهمان این ماه، کمیل قاسمی با حضور ایشان و چند تن از همراهان هدهد برگزار شد. در این جلسه ضمن پرسش و گفتگو درباره شعر، از اولین شعرها و چاپ کتاب و اولین تجربه های کمیل صحبت هایی به میان آورد. متن مشروح این جلسه به زودی منتشر خواهد شد.

اما به مناسبت پایان فصل امتحانات و فرصت کشیدن نفسی راحت برای دانشجویان(!) کتاب های جدیدی در هدهد آورده ایم:

گفت و گو با مرگ / آرتور کوستلر / خشایار دیهیمی / نشر نی
در جنگ داخلی اسپانیا در اواخر دهه سی میلادی و درست قبل از وقوع جنگ دوم جهانی، بسیاری از آزادی خواهان اروپا برای تشکیل جبهه ای علیه فاشیسم نوظهور در اسپانیا به کمک جمهوری خواهان آنجا رفتند. از جمله آرتور کوستلر که به عنوان خبرنگار به آنجا رفت و در حین محاصره شهر سوسیه داد به اسارت فاشیست ها در آمد و به اعدام محکوم شد. این کتاب خاطرات دوران اسارت آرتور کوستلر از لحظه اسارات تا زمان آزادی است. خاطراتی آشنا برای تمام آزادی خواهان.

شبی عالی برای سفر به چین / دیوید گیلمور / میچکا سرمدی / نشر چشمه
وقتی مردی همه اندوخته زندگی اش را از دست میدهد و خودش مسبب این بدبختی است چگونه با آن روبرو میشود؟
"شبی عالی برای سفر به چین" پر فروش ترین کتاب سال 2005 و برنده جایزه گاورنر جنرال کانادا است.

ایران روح یک جهان بی روح / میشل فوکو / نشر نی
ده گفتگو با میشل فوکو از جمله گفتگویی درباره ایران قبل و بعد از انقلاب سال 57 .

دوباره اون اهنگ رو بزن سم / وودی آلن / نشر چشمه
وودی آلن هنوز کودکی سرخوش است و طنازی های خاص خودش را دارد. این کتاب دو نمایشنامه است درباره روابط انسان ها، بحران های عاطفی و لحظات طنز آمیزی که در این موارد پیش میاید.

قصه های از نظر سیاسی بی ضرر / جیمز فین گارنر / احمد پوری / نشر مشکی
زمانی وزارت کشاورزی آمریکا به جای واژه راس از "واحد حیوانی مصرف کننده غلاف" استفاده کرد و روزنامه ای سقوط هواپیما را "برخورد خارج از کنترل با زمین" اعلام کرد. دولت آمریکا نیز از کلمه "پاشیدگی انرژی" به جای انفجار هسته ای استفاده کرد. دلیل ظاهرا جلوگیری از بروز ترس بین مردم و رواج بی اخلاقی بود. در ادامه عده ای از روانشناسان کودک تصمیم گرفتند داستان های کودکان را به همین شکل دوباره نوشته و آنها را با موازین اخلاقی وفق دهند. جیمز فین گارنر پیش دستی کرده و 13 داستان کودکان را به طنز و به شکلی "بی خطر" بازنویسی کرد!

مرگ در میزند / وودی آلن / نشر چشمه
مجموعه ای از داستان های کوتاه از وودی آلن .

اتاق افسران / مارک دوگن/ پرویز شهدی / نشر چشمه
"جنگ یک کلمه بیشتر نیست. اما دردها و رنج ها و فاجعه هایش در جهانی نمگنجد. برای پی بردن به نتایجش لزومی ندارد وارد صحنه های گسترده کشتارها و ویرانی های عظیم آن باشیم. کافی است پی ببریم انسان عادی و سالم میتواند بصورت چه هیولایی در بیاید. ...

عامه پسند / چارلز بوکوفسکی / پیمان خاکسار
داستان زندگی نکبتی یک کاراگاه خصوصی درجه چندم و موقعیت های به ظاهر خنده دار و در اصلترحم انگیزی که برایش پیش میاید. در میان آثار بوکوفسکی "عامه پسند" و "هالیوود" بیش از بقیه مورد توجه قرار گرفته اند.

پی نکته های بر جامعه شناسی خودمانی / حسن نراقی / نشر اختران

یونایتد نفرین شده / دیوید پیس / حمید رضا صدر / نشر چشمه
یکی از نامتعارف ترین کتاب هایی که درباره فوتبال نوشته شده. پیس از زبان شخصیت اول کتاب یعنی برایان کلاف، مربی جنجالی انگلیسی، که در سراسر کتاب با خود حرف می‌زند به توصیف ورود او به باشگاه لیدز یونایتد جای دن روی می‌پردازد و توصیف غریبی از پارانویا را به رخ می‌کشد. کلاف از دن روی و مردانش نفرت عمیقی داشت و با کینه‌توزی‌هایش فقط 44 روز در لیدز دوام آورد.

(نوشته شده توسط سانتیاگو)